Épületkészítés

Mint bizonyára észrevetted Te is, hogy a gyártók épület kínálata nem mindig egyezik meg az igényeiddel, vagy az éppen modellezni kívánt korszakkal, vagy nemzettel. Így vagyok ezzel én is. Mivel magyar jellegű pályát készítek, ezért számomra természetes, hogy a házaknak, állomásoknak is ennek megfelelően kell kinézniük.
Épületeket házilag több fajta módszerrel és alapanyagból készíthetünk. Például lehet papírra nyomtatni és összeragasztani, vagy egy meglevő épületet átalakítani. Azonban ebben az írásomban a műanyag lapokból való építkezés módját mutatom be. A műanyag ebben az esetben egy sztirolnak nevezett anyag, amit dekorációs boltban, feliratkészítőknél, vagy modellező boltokban az EVERGREEN márkára keresztelt termékek között találhatsz meg. Ennél az anyagnál ki tudjuk használni azt a remek tulajdonságát, hogy a makett ragasztó kiválóan oldja és így tökéletesen ragasztja is azt, nem utolsó sorban pedig könnyen megmunkálható.
Mint a modellezésben oly gyakran itt is előbb a tervekkel kell kezdeni. Járj nyitott szemmel az utcán, ha megtetszik, egy épület fotózd körbe. Sose lehet tudni mikor, veszed hasznát a képeidnek. Egy másik és kényelmesebb lehetőség, ha könyveket lapozgatsz, esetleg az interneten keresgélsz. A magyar szabvány állomás épületekről több könyven is találhatsz tervrajzot, amit a kívánt méretarányra nagyítva tökéletes tervnek használhatsz. Én is ezt az utat választottam az állomásom elkészítésénél.

Az élek csatlakozásához két módszer közül választhatsz. Az egyik, ha 45 fokban mindkét elemet lecsiszolod, vagy ha pont derékszögben ragasztasz. Ez utóbbi esetben figyelj arra, hogy annak a falnak, amihez ragasztasz, hosszabbnak kell lenni, mint a terved mutatja. Minimum a falvastagságnak megfelelő plusz hosszt hagyj rá. Ha pedig a csiszolás választod, akkor legyél nagyon pontos, mert a legkisebb eltérés is látható lesz egy rés formájában. Segítségedre lehet, ha a csiszolás ideje alatt megtámasztod egy hasonló méretű, de vastagabb anyaggal, vagy egy fadarabbal, a falat az ellenkező oldaláról. Így a csiszoláskor nem az ujjad helyén kopik az anyag, hanem egyenletesen mindenhol.
Ha a falakat sikerült kivágni és azokat illesztéses próbával elfogadhatónak találtad, akkor jöhetnek az ablakok, ajtók. Lehet kapni olyan kiegészítő elemeket (FALLER, NOCH és társaitól) amik ajtókat és ablakokat tartalmaznak. Ha sikerül ilyenhez hozzájutnod, akkor jelentősen könnyebb dolgod lesz, ha mégsem, akkor sem kell elkeseredni, majd elkészíted.
Az ablakok és ajtók helyének kifúrásához szükséged lesz egy fúróra és reszelőre, esetleg lombfűrészre. A fűrész használata esetén próbálj meg olyan fűrészlapot használni, amin a fog kiosztása sűrűbb, mint a vágandó anyag vastagsága, mert ekkor szépen roncsolás nélkül tudsz vágni vele.
Az ablakok és ajtók esetében figyelj arra, hogy ha tervrajz szerint haladsz, akkor nem biztos, hogy használhatod a gyári ablakot és ajtót. Ha így lenne, akkor ne a rajzot kövesd, hanem mérd le a kiegészítőket és azokat a méreteket használd.
Jelöld be az ablakok és ajtók helyét, a legjobb megoldás, ha a fém vonalzód mentén rajztűvel bekarcolod, majd vágd ki. Erre két megoldás is létezik, az egyik, ha a jelölés mellet körbefúrod lyukakkal az egész ablakot úgy, hogy a lyukak ne érjék el belülről a karcolt vonalat, de egymáshoz lehetőleg minél közelebb legyenek, majd egy szikével már könnyedén kivághatod a lyukak találkozásánál levő vékony anyagot. Ha vastag anyaggal dolgozol és van lombfűrészed, akkor elegendő csak a négy sarokba lyukat fúrni és azon átvezetni a fűrészlapot és körbevágni. A lehetőségeidhez képest törekedj arra, hogy minél kevesebbet kelljen reszelned.


A belső berendezéshez tartozik a járólap, parketta, tapéta, fali plakátok elkészítése is. Erre a legegyszerűbb módszer, ha lefotózzuk, amire szükségünk van, majd megfelelő méretre kicsinyítést követően kinyomtatjuk és ezt a nyomtatott papírt ragasztjuk belülre.
Folytatva a külső épületi elemek elkészítését, a stukkók, ablakdíszek következnek. Ezek kialakítása szintén a sztirol anyagból a legegyszerűbb. Ehhez én vékonyabb 0,5mm vastag és 2mm széles szálat választottam, amibe bekarcoltam rajztűvel a dísztéglák helyét és szikével méretre vágtam, majd odaragasztottam az ablakok és ajtók köré. Ez rendkívül hosszadalmas és fárasztó művelet, amire egyelőre nem tudok elkerülő megoldást.
Ha nincsen külön ajtód, ablakod, akkor itt az idő, hogy elkészítsd! Ehhez jó megoldás, ha az ablaknak, ajtónak megfelelő méretű sablont készítesz például balsa fából. Vékony sztirol szálakat kell méretre vágni és összeragasztani ebben a keretben. Én 0,5x1mm-es szálakat használtam. Az ablaküveget egy írás vetítő fólia lap helyettesíti, amit majd csak a festés végén ragasztok a helyére.
Ha nem fontos számodra, hogy az ablakok keretei domborúak legyenek, akkor egy elfogadható kompromisszum, ha egy írásvetítő fóliára kinyomtatod azok kereteit. Ebben az esetben figyelj arra, hogy lehet kapni tintasugaras és lézer nyomtatóhoz valót is. Nem örülnél, ha a lézernyomtatód hengerére ráolvadna a fólia.
A tető elkészítéséhez lehet használni gyári lapokat, amik műanyagból vannak, és szép felülettel rendelkeznek, vagy egy készletből valót átalakíthatunk, esetleg készíthetünk műgyanta másolatot is, amit tetszés szerint sokszorosítva nem gond, ha elrontunk eleinte párat.
A tervek alapján egy kis matematika szükséges a pontos tető méretek kiszámításához, ha ez megvan, akkor a műanyag lapra rá kell mérni, és szikével kivágni. Segítség lehet, ha egy papírra méred rá, majd azt összeragasztva próbálod ki. A tetőnél jobb megoldás, az élek szögben való csiszolása, mert úgy nagyobb felületen tudunk ragasztani. A tetőt szintén lehet fixen rögzíteni a falakhoz, esetleg levehetőre készíteni. Jelentősen javítja az összképet, ha nem csupasz a tetőnk, hanem van rajta kémény, antenna, ereszcsatorna. Ezeket szintén lehet külön építő készletben kapni, vagy el is készíthetőek. Például az ereszhez jól használható valamilyen fém tubus anyaga, amit egy vastagabb drótra ráhajlítunk, és körbe vágva felragasztunk. A lefolyó szintén készülhet drótból, vagy injekciós tűből.

De mielőtt nekilátunk a festésnek alapos mosásra van szükség, hogy a zsírt eltávolítsuk. Erre jó megoldás, ha egy vastag ecsettel, vagy egy kiselejtezett fogkefével végigdörzsöljük két soron az összes elemet, kívül-belül. A konyhai mosogatószer, vagy a szappan tökéletesen megfelel erre a célra.

A festéskor mindig vékony rétegeket fújjunk egyszerre, úgy hogy ne folyjon meg a festék. Inkább több rétegben. Az épületek nem fényesek, ezért használhatunk matt festéket, de akár a végén matt lakkot is.


Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése